Egyre súlyosabb ellentmondásokat szül a magyar villamosenergia-hálózat fenntartásában és az energiatermelésben a KÁT, a rezsicsökkentés és szaldóelszámolás, amelyek nem mindig teszik lehetővé, hogy a termelés és a fogyasztás egy időben találkozzanak egymással. A rendszer rugalmatlansága olyan elképesztő helyzeteket is kialakíthat, mint hogy Paks I. blokkjait kell leszabályozni, a napelemek "lekapcsolása" helyett. A gázfogyasztás is masszívan csökken, bizonyos fogyasztói csoportokban akár a 30%-ot is eléri a visszaesés. A csökkenés a rendszerhasználati díjak növekedését is okozhatná, de mindenképpen tarifafeszültséghez vezet. Tudósítás a Portfolio Energy Investment Forum vezetői panelbeszélgetéséről.
Újabb mérföldkőhöz érkezett Paks II. építése, az 5-ös blokk alatt befejeződött a talajszilárdítás, és néhány hónapon belül megtörténhet az első betonöntés is. A nyár végén 4000 kilométeres út után megérkezett az első nagyberendezés, a 730 tonnát nyomó olvadékcsapda, amely egy egyedülálló biztonságtechnikai innováció is egyben. A nyári hőhullámok a Duna hőmérsékletét is jócskán megemelték, a vízszintet pedig csökkentették, de ez Paks II. működését hosszútávon sem fogja befolyásolni, a tervezés során a legpesszimistább forgatókönyveknek megfelelően alakították ki a hűtőrendszert. Bár a projekt összköltségének 80%-át orosz hitel biztosítja, az előtörlesztésekkel Magyarország gyakorlatilag költségvetési forrásból fedezi az építkezést. A szakemberek szerint az első blokk a 2030-as évek elején kapcsolódhat be az országos villamosenergia-hálózatba. A Paks II. projekt aktualitásait, az atomenergia globális és hazai szerepét, a 40%-os magyar beszállítói arány megvalósíthatóságát az építkezésről szóló cikksorozat első részében Rákóczi Péterrel, a Paks II. Zrt. kommunikációs igazgatójával tekintettük át.
Orbán Viktor miniszterelnök négy évvel hosszabbította meg saját kormányzására vonatkozó terveit, miközben egy érdekes információt is elejtett Paksi Atomerőművel kapcsolatban – számolt be róla a Telex, a kötcsei rendezvényen tartózkodó résztvevők elmondása alapján.
Mostanában kellene megérkezniük a paksi építkezés megkezdéséhez szükséges engedélyeknek, de még az azokhoz szükséges kérelmek mindegyikét sem adta be a projektcég, így a létesítési szakasz megkezdése további csúszik – derül ki a Népszava cikkéből.
Magyarországon a megtermelt villamosenergia fele ma Pakshoz kötődik és Paks II megépülésével, illetve a folyamatban lévő napenergia-beruházásokkal együtt „majd elmondhatjuk magunkról, hogy hazánk teljes mértékben önellátóvá vált a villamosenergia területén” – hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági miniszter, aki Süli János paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszterrel együtt látogatást tett a paksi létesítményben.
A január 3-i Közlönyben jelent meg az a rövid miniszterelnöki határozat, amely szerint Kádár Andrea Beatrix mandátuma megszűnt 2021. december 31-én az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatói posztján és 2022. január 1-től 9 évre kinevezte őt Orbán Viktor kormányfő Országos Atomenergia Hivatal elnökévé.
Bár a szerb elnök októberben nyilvánosan is felvetette, hogy 0,5-1 milliárd euróval beszállnának Paks II. építésébe, hogy cserébe áramot kapjanak majd, a magyar projektért felelős tárca nélküli miniszter friss írásbeli válaszából kiderül: ez nem fog megtörténni, mert a magyar kormány továbbra is az eredeti elképzeléseknek és az oroszokkal kötött szerződésnek megfelelően tervezi végrehajtani a beruházást. Mindez megerősíti azt a minapi következtetésünket, hogy így a szerbek esetleges beszállása csak a meglévő Paks I.-be lenne lehetséges.
„Remélem, nem okoz majd fennakadást, hogy a Paks II. Zrt.-nek további információkat kell adnia az OAH számára, illetve, hogy a hivatalnál is időt vesz igénybe az újabb adatok értékelése” – így reagált a Paks II. projekt orosz vezetője a Világgazdaság interjújában arra a kérdésre, hogy az Országos Atomenergia Hivatal által az utolsó pillanatban elrendelt hiánypótlás a létesítési engedélykérelemnél okozhat-e csúszást az új erőmű üzembe helyezésének idejénél.
Szerbia tárgyalásokat folytat arról, hogy 5, 10, vagy akár 12%-nyi tulajdonrészt szerezzen a paksi atomerőműben – jelentette ki Aleksandar Vucic szerb elnök a glasgowi klímacsúcs keretében. Azt is elismerte, hogy Magyarország segítségét kérték a hétfői balkáni gázvezeték-törésből adódó gázprobléma enyhítésére, ahogy azt tegnap megírtuk.
A Paks II. projekt legalsó szintjét érintő kisebb beszerzések körüli stiklikről adhatott át információkat az orosz titkosszolgálat a Belügyminisztérium alá tartozó egyik magyar titkosszolgálatnak, azaz lelepleztek kisebb visszaéléseket, hogy ezzel is üzenjenek az itthoni nagyobb halaknak: Moszkvában betáraznak információkból, ami jól jöhet majd zsarolási potenciálként akkor, ha esetleg elmérgesedik a vita a magyar és az orosz fél között a paksi beruházásról - írja a hvg360.
Egy nappal azután, hogy a Portfolio nagyinterjút készített az új főigazgatóval, illetve néhány nappal azelőtt, hogy lejárt volna a törvényileg engedélyezett elbírálási határidő, kiadta az Országos Atomenergia Hivatal a Paks II. projekt kapcsán a gödörásási engedélyt a talajvíz szintjéig. Mindez egyébként azután történt néhány nappal, hogy az OAH hiánypótlást rendelt el a Paks II. létesítési engedélykérelmében. Így tehát amellett is elindulhat a gödörásás, igaz nem a teljes mélységig, hogy közben az új blokkok létesítésével kapcsolatban még zajlik a hiánypótlási eljárás. A jelek szerint az ezzel járó további időcsúszást kerüli el az OAH engedélye alapján a beruházó azzal, hogy megkapta a gödörásási engedélyt.
„Lassan ideje lesz megfogadni miniszterelnök úr kedvenc mondását, némileg aktualizálva: Ha döglött atomerőmű projekten ülsz, szállj le róla!” – fogalmazott a Paks II. projektről az Indexnek adott interjúban Mártha Imre, az MVM volt vezérigazgatója, a Budapesti Közművek Zrt. jelenlegi vezérigazgatója. Érvelését egyrészt arra alapozza (újra), hogy az orosz beruházó régóta nem volt képes olyan műszaki terveket letenni az asztalra, ami egy uniós engedélyező hatóságnak elfogadható, másrészt ott lenne a lehetőség, hogy Paks I. üzemidő-hosszabbításával egyelőre ne is legyen szükség Paks II. megépítésére, harmadrészt a két atomerőmű együttes működése esetén annyi áramot termelne, amit nem lehetne eladni még a régióban sem. Ezekről is megkérdeztük az Országos Atomenergia Hivatal új főigazgatóját, akivel éppen ma publikált exkluzív nagyinterjút a Portfolio.
Az Országos Atomenergia Hivatal előző vezetője, Fichtinger Gyula április végi lemondását követően öt hónapig nem állt főigazgató a hivatal élén, szeptember végén Orbán Viktor miniszterelnök Kádár Andreát nevezte ki az OAH élére kilenc évre, akinek az irányítása alatt januártól a kormánytól függetlenné válna a hivatal. Az új vezető a Portfolio-nak adta az első, exkluzív interjút, amelyben elmondta: a jelenleginél hatékonyabban működő nukleáris biztonsági hatóságot hozna létre, amely a feladatok növekedésével párhuzamosan nagyobb létszámmal működne, és ahol a fizetéseket a versenyszférához közelítenék a jogviszony átalakítása mellett. Az interjúban szóba került a Paks II. projekt helyszínének földrengésbiztonsági kérdése, a létesítési engedélykérelmével kapcsolatban az utolsó pillanatban elrendelt hiánypótlás, illetve az engedélyeztetés esetleges felgyorsítása is. Utóbbival kapcsolatban Kádár Andrea leszögezte: „a nukleáris biztonság mindenek felett álló szempont”, és emlékeztetett rá, hogy ez nem az első hiánypótlás volt, a törvény pedig többször is lehetőséget biztosít ilyen elrendelésére. Arról nem kívánt találgatásokba bocsátkozni, hogy mikorra állhat termelésbe a Paks II. projekt, azt viszont megjegyezte, hogy a törvény alapján van még idő átgondolnia az illetékeseknek, hogy a Paks I. üzemidő hosszabbításával mi legyen.
Miután szeptember 30-án, az utolsó napon hiánypótlást rendelt el az Országos Atomenergia Hivatal a Paks II. létesítési engedélykérelmében, rövid Facebook-videóval jelentkezett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, amelyben bejelentette, hogy ma délután-este személyesen beszéli át a paksi kapacitásbővítési projekt pontos menetrendjét Moszkvában a Roszatom vezérigazgatójával. A miniszter azt is jelezte, hogy eddig milyen engedélyezési és építési folyamatok zajlottak már le Pakson.
Bár Süli János, a Paksi Atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszter korábban október elejére ígérte a Paks II. felépítéséhez szükséges gödör kiásásához és a résfalazáshoz szükséges kérelmek beadását, a kérelmek még mindig nem érkeztek meg az Országos Atomenergia Hivatalhoz, tudta meg a Népszava.
A magyarországi áramellátás biztonsága és a klímavédelmi célok végrehajtása érdekében is szükséges Paks II megépítése, a 2009-es döntés változatlanul indokolt - mondta Süli János, a paksi atomerőmű két új blokkja tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter éves meghallgatásán az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottsága előtt kedden Budapesten.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
A francia elnök figyelmeztette Európát, ne csak amerikai fegyverekre költsön.
Kirúgások és drasztikus költségcsökkentés jöhet.
Mégis elfogadna moldovai gázszállítmányokat a Dnyeszter Menti Köztársaság.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.